Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Kreativ kamp mot vold

Så populært er K-Caps ungdomskultursenter, at de rett og slett ikke har mulighet til å ta inn alle som ønsker det. Det er her, i den voldsutsatte townshipen Kwa Mashu, at pengene fra OD 2004 de neste fem årene skal bidra til at ungdom får opplæring og jobbmuligheter som gir dem alternativer til å henge på gata.

K-Cap gir ungdom opplæring innen kunst og media. – Vi ser at ungdommene begynner å skape kreative uttrykk som sier noe positivt om livet!, sier Edmund Mholongo stolt. Edmund er primus motor og mannen som startet K-Cap. Hans mål er å øke ungdommenes muligheter for å få jobb, og å gi dem redskaper til å kommunisere kreativt om livet de opplever i townshipen. Slik bidrar K-Cap til å forebygge vold.

Turné til New YorkSenteret er en vibrerende boble av positiv energi der den ligger i en av de fattigste townshipene i Sør-Afrika. K-Cap har i samarbeid med kommunen fått bygget nye og større lokaler. Her finnes øvingsrom for band, studio, mørkerom, PC-stue hvor designelevene jobber fram nettsider og reklamemateriell for lokale bedrifter og her finnes en teaterscene hvor det hvert år settes opp minst én stor forestilling. Den siste teaterforestillingen K-Cap satte opp, reiste de på turné med til Polen, New York og Bahamas! Pengene som ble jobbet inn under OD 2004 skal brukes til et nytt teaterprosjekt.

KriseområdeSør-Afrikas president Thabo Mbeki erklærte i 1999 Kwa Mashu som et kriseområde på grunn av all volden i townshipen. Kwa Mashu vokste fram som et resultat av det rasistiske regimets brutale tvangsflytting av den svarte befolkningen på 50- og 60-tallet, og har fortsatt store arr etter apartheid, med mye fattigdom og arbeidsledighet. Midt i dette, omtales K-Cap som det viktigste tilholdsstedet for Kwa Mashus ungdom. Etter at K-Cap åpnet, har volden blitt redusert, og folk føler seg tryggere.

Mulig å bekjempe voldDet finnes årsaker til vold, og siden det finnes årsaker er det også mulig å finne måter å bekjempe vold på. I Sør-Afrika er noen av hovedårsakene til vold arven fra apartheid, store økonomiske forskjeller og mangelen på jobber og utdanningsmuligheter. K-Cap gir ungdom muligheter til å bekjempe vold. Ikke bare kan de tilby aktiviteter og et sted å være for ungdom som verken har skoleplass eller jobb, men opplæringen ungdommene får gjør at flere av dem får betalte jobber etterpå. - Du kan skaffe deg et levebrød gjennom opplæringen du får her, sier en av ungdommene i en spørreundersøkelse. – Det er verdifullt å få bekreftelse på at jeg har talenter som jeg kan jobbe med, fortsetter hun.

ResultaterK-Cap har holdt på i over 13 år, og ser gode resultater av arbeidet sitt. - Folk her sier at vi er de eneste som gjør det vi gjør og på den måten vi gjør det, sier Edmund. – De fleste andre prosjekter klarer ikke å holde på fokus eller energien det krever å holde ut. De gir opp etter et halvt år, fortsetter han. Med støtte fra OD 2004 ser han fram til å sette i gang opplæringen av de heldige søkerne som slapp gjennom nåløyet denne gangen.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Three smiling people stand in front of a large conical tent, with a town visible in the background under a golden sky.Three smiling people stand in front of a large conical tent, with a town visible in the background under a golden sky.

Nyhet

Reisebrev fra Kautokeino

Dagene i Kautokeino ga oss en påminnelse om at utdanning handler om mer enn pensum og læreplaner. Det handler også om språk, identitet og retten til å definere egen kunnskap og egne historier.

Les nyhet
A diverse group of six people laughing and smiling outdoors against a green leafy background.A diverse group of six people laughing and smiling outdoors against a green leafy background.

Nyhet

From Pretoria to Oslo to Chiang Mai

My Experience as a NOREC Research Exchange Participant.

Les nyhet
A woman in an orange t-shirt with crossed arms and a serious expression stands against a cloudy sky.A woman in an orange t-shirt with crossed arms and a serious expression stands against a cloudy sky.

Nyhet

Arbeiderpartiet raserer norsk utdanningsbistand

Regjeringen sier at «arbeid for alle» skal være jobb nummer én i utviklingspolitikken. Samtidig fortsetter Arbeiderpartiet å kutte i støtten til utdanning, en av de viktigste forutsetningene for både arbeid og utvikling.

Les nyhet
A diverse group of 10 smiling people pose on an outdoor platform with a red railing and scenic background.A diverse group of 10 smiling people pose on an outdoor platform with a red railing and scenic background.

Nyhet

Utveksling for unge forskere: Kampen mot antirettighetsbevegelser

SAIH søker to unge forskere med interesse for sosial rettferdighet og påvirkningsarbeid til et ettårig internasjonalt utvekslingsprosjekt i Norge, Sør-Afrika og Thailand. Søknadsfrist: 8. november.

Les nyhet
A young blonde woman speaks into a microphone, with large orange text "LEDER FOR EN DAG?" to her left.A young blonde woman speaks into a microphone, with large orange text "LEDER FOR EN DAG?" to her left.

Nyhet

Leder i SAIH for en dag

Har du lyst til å teste hvordan det er å lede en organisasjon, møte politikere og være med på å påvirke saker som betyr noe? På OD-dagen søker vi en elev i videregående skole som får ta over som leder i SAIH for en dag.

Les nyhet
Afghanistan Week 2026 event poster with five grayscale headshots: Torunn Wimpelmann, Terje Watterdal, Yahia Baiza, Mustafa Himmati, and Lauryn Oates. A faded image of a hand writing on a chalkboard is on the left, with logos for Nansen Fredssenter, Norwegian Afghanistan Committee, CMI, and SAIH at the bottom.Afghanistan Week 2026 event poster with five grayscale headshots: Torunn Wimpelmann, Terje Watterdal, Yahia Baiza, Mustafa Himmati, and Lauryn Oates. A faded image of a hand writing on a chalkboard is on the left, with logos for Nansen Fredssenter, Norwegian Afghanistan Committee, CMI, and SAIH at the bottom.

Nyhet

Afghanistanuka 2026: Hvordan holde høyere utdanning i live i Afghanistan?

Som en del av Afghanistan Uka 2026 inviterer SAIH og Afghanistankomiteen til et seminar om hvordan høyere utdanning kan holdes i live for kvinner i Afghanistan. Bli med på Kulturhuset 28. oktober, 10:30-12:00. Meld deg på her.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon