Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

SAIH til FNs generalforsamling i New York

Søndag 4. oktober reiser politisk nestleder Inga Marie Nymo Riseth, til New York og FNs Generalforsamling. Som norsk ungdomsdelegat skal hun delta i Generalforsamlingens tredje komite for sosiale, menneskelige og kulturelle spørsmål – ofte omtalt som menneskerettighetskomiteen. Blant tidligere delegater kan nevnes Jens Stoltenberg, Kristin Halvorsen og Torbjørn Røe Isaksen.

Ungdomsdelegatordningen er et samarbeid mellom Utenriksdepartementet og LNU (Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner), og ungdomsdelegatene er en del av den offisielle norske delegasjonen. Sammen med ungdomsdelegat Erling Laugsand, leder i Senterungdommen skal Inga Marie tale for Generalforsamlingen, på vegne av norske barn og unge.

- Ungdom utgjør en fjerdedel av verdens befolkning, men blir alt for sjeldent inkludert i beslutningsprosesser. Vi er en gruppe med mye engasjement og mye kunnskap, og det er derfor sentralt at vi blir inkludert når viktige avgjørelser skal tas, sier Inga.

Talen har de skrevet med innspill fra LNUs arbeidsgruppe for FN-Spørsmål, og blant temaene de skal ta opp er akademisk frihet og beskyttelse av studentaktivister, Vest-Sahara og ungdomsmedvirkning.

- Det er veldig stas å få tale i generalforsamlingen hvor alle FNs medlemsland er representert. Spesielt siden vi skal snakke om tema som jeg jobber med i SAIH til daglig. For eksempel skal vi si snakke om Vest-Sahara og oppfordre alle land til aktivt å støtte inkludering av menneskerettigheter i mandatet til FNs fredsbevarende operasjoner.

I tillegg til å holde tale, skal Inga Marie delta på Norges møter med andre stater og følge forhandlinger om ulike resolusjoner som skal vedtas av Generalforsamlingen.

- Det blir utrolig gøy å se hvordan Norge forhandler i FN og å se hvordan FN fungerer på innsiden. En av våre hovedprioriteringer er en resolusjon om ungdom, og i tillegg ønsker jeg å følge en resolusjon om urfolksrettigheter og en om menneskerettighetsforkjempere. Det er jo ekstra kult om vi klarer å påvirke innholdet i resolusjonene.

Leder i SAIH, Nicklas Poulsen Viki er stolt av at SAIHs Inga Marie er plukket ut som delegat og for at SAIH-politikk blir fremmet for FN.

- SAIH er skikkelig stolte over at våre politiske nestleder skal drive politisk påvirkning på FN-nivå. Enda bedre blir det når også SAIH-politikk blir nevnt. Trygge skoler og beskyttelse av studenter er saker SAIH har jobbet lenge med. At UD stiller seg bak talen betyr at disse temaene har høy prioritet. Jeg har lest talen og verden kan bare glede seg! sier

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a group of people are holding a rainbow flag in the air .a group of people are holding a rainbow flag in the air .

Nyhet

Amerikanske tilstander 

Juni er her i all sin regnbueprakt, og som forventet krydres alle flater med hele spekteret av hat og støtteerklæringer til Norges skeive befolkning.

Les nyhet
a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .

Nyhet

Gjennomslag! Kampen fortsetter

Foreløpig gjennomslag i kampen for gratis høyere utdanning i Norge!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt studenter og akademikere i Gaza

Midlene går uavkortet til studenter og akademikere i Gaza, direkte koordinert med representanter for høyere utdanningssektoren i Gaza.

Les nyhet
a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .

Nyhet

FANFARE – fellesskap mot fascisme!

Velkommen til folkefest og fellesskap mot fascisme - søndag 22. juni i Oslo

Les nyhet
a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .

Nyhet

Gatekunst og frigjøringskamp

Fredag 27. juni inviterer SAIH og Street Art Oslo til avduking av et nytt veggmaleri midt i Oslo sentrum.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.

Nyhet

Norske universiteter med nytt samarbeid for palestinsk høyere utdanning

Tirsdag 27. mai ble et nytt samarbeid mellom en rekke norske høyere utdanningsinstitusjoner etablert. Hovedformålet er å mobilisere og koordinere ressurser som kan bidra til å støtte Palestinsk høyere utdanning. Hele 14 universiteter og høyskoler, blant dem flere av landets største, er involvert i oppstarten.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon