Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Rettsak mot akademikere i Tyrkia

I januar 2016 skrev 1128 akademikere under på et krav – også kjent som Academics for Peace-signeringen - om stans i krigshandlingene i de kurdiske områdene, og at partene starter fredsforhandlinger. Kort tid etter fikk flere akademikere sparken, ble arrestert eller fratatt borgerrettigheter. Akademikere over hele verden startet støttekampanjer for de tyrkiske akademikerne, og fikk støtte fra både journalister, kunstnere og forfattere. Også i Norge har støtten vært stor.

Siden den gang har situasjonen bare blitt verre: Mange har måttet forlate landet og mange har fått personlige problemer. Etter kuppforsøket i juli 2016 ble også situasjonen for akademikere dramatisk forverret.

Opphold i Norge gjennom Students At Risk

Student Ekin Baris Sah var med og skrev under på kravet. Tidligere hadde han fått ti måneders fengsel for å protestere i 2013. Nå risikerer han 7,5 år i fengsel for å ha deltatt i Academics for Peace, og kan bli dømt for å ha vært med på “propaganda for en terrororganisasjon”. De første rettsakene mot akademikere i Academics for Peace-nettverket (Baris Akademik) startet kl syv idag tidlig.

- Med dette vil den tyrkiske regjeringen vise at alle som prøver å stoppe volden i de kurdiske provinsene blir straffet. Mange som skrev under på kravene i 2016 har allerede blitt utvist fra universitetene de var ansatt på og blitt fratatt sine pass. Og likevel er det først nå den virkelige juridiske prosessen begynner. Ikke bare akademikere, men alle sosiale grupper som forlanger fred blir undertrykket med alle mulige midler, forteller Sah til SAIH, som nå er i Norge gjennom Students At Risk-programmet.

- For det andre prøver regjeringen å skremme alle andre akademikere ved å avskrive og straffe Academics for Peace-nettverket. De vil at alle akademikere skal forstå hva som vil skje med dem hvis de prøver å dele sine meninger mot den offisielle ideologien, sier Ekin.

Akademisk boikott

Krenkelsene mot akademisk frihet og ytringsfrihet har nådd et kritisk punkt, melder nettverket Academics for Peace, som Sah er en del av.

Solidariteten fra akademikere i andre land har vært avgjørende for tyrkiske akademikere. Nylig ble det også startet en målrettet boikott mot det tyrkiske høyere utdanningssystemet, med mål om å sikre at alle avskjedigelser blir tilbakekalt og for å få slutt på forfølgelsen av akademikere. Det var dette som utløste regjeringens enda hardere strategi: Å saksøke akademikerne individuelt og anklage dem for terrorpropaganda.

- Regjeringen prøver å skjule eller legitimere sine angrep på akademia ved å knytte Academics for Peace til noe slags “utenlandske krefter” som angivelige prøver å styrte regjeringen. Disse påstandene viser tydelig hvordan de prøver å skifte fokus fra forbrytelser mot sivile til mer “interne saker”, mener Sah.

Sah følger selv saken tett fra Norge, og driver Facebook-siden Turkey Post, hvor han forteller om menneskerettighetsbrudd i Tyrkia.

- Etter hvert er jeg trygg på at jeg vil komme meg tilbake til Tyrkia. Erdogans regime varer ikke for alltid, og med god utdanning kan jeg gjøre mer nytte for meg i hjemlandet, uttalte han også til Avisen Vårt Land i går.

Nå oppfordrer Academics for Peace-nettverket til å vise solidaritet gjennom å stå sammen med de saksøkte akademikerne i retten, og ber om å få tilsendt assistanse i rettsakene. Og ikke minst: Spre ordet om hva som holder på å skje.

Les også: Bekymret for angrep på akademikere i Tyrkia

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

Earth from space at night, showing city lights across land.Earth from space at night, showing city lights across land.

Nyhet

Norges rolle som global kunnskaps­nasjon og bro­bygger står i fare

Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026 forsterker en utvikling der internasjonalt utdannings- og forskningssamarbeid bygges ned.

Les nyhet
Cover of the "Free to Think 2025" report, featuring a protestor holding a sign that reads "FREE OUR STUDENTS FREE THE UNIVERSITY".Cover of the "Free to Think 2025" report, featuring a protestor holding a sign that reads "FREE OUR STUDENTS FREE THE UNIVERSITY".

Nyhet

Akademisk frihet under økende press: SAR lanserer Free to Think 2025

Den nye Free to Think 2025-rapporten fra Scholars at Risk viser en markant vekst i angrep på forskere, studenter og universiteter globalt – også i etablerte demokratier. Samtidig peker rapporten på økt motstandskraft i akademia, og understreker behovet for at norske myndigheter og universiteter tar et tydeligere ansvar for å beskytte og fremme akademisk frihet.

Les nyhet
Two smiling women, one with short blonde hair in a white blazer, the other with long blonde hair in a grey jacket.Two smiling women, one with short blonde hair in a white blazer, the other with long blonde hair in a grey jacket.

Nyhet

Angrepene på akademia i USA må tas på alvor

At en norsk gjesteforsker opplever campus som trygt, betyr ikke at andre gjør det. Perspektiver formes av posisjon.

Les nyhet
A classroom of students working on laptops, with a motivational mural on the wall.A classroom of students working on laptops, with a motivational mural on the wall.

Nyhet

SAIH inngår nye partnerskap for å forsvare retten til høyere utdanning i Palestina

SAIH inngår nye partnerskap for å støtte palestinske studenter og beskytte retten til utdanning i Gaza og på Vestbredden.

Les nyhet
Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.Four smiling people, three seated on a couch and one leaning over the back, with a small stuffed animal.

Nyhet

OsloMet styrker studentsolidariteten!

Studentdemokratiet ved OsloMet har vedtatt å øke SAIH-tierne fra 40 til 60 kroner. Vedtaket gjør OsloMet til det første universitetet i Norge som gir studentene mulighet til å bidra med 60 kroner over semesteravgiften – et tydelig signal om at solidaritet fortsatt står sterkt blant norske studenter.

Les nyhet
A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."A light green watercolor map of Zambia with the text "solidarity with the students in Zambia."

Nyhet

SAIH uttrykker solidaritet med studentene i Zambia

SAIH uttrykker solidaritet med Zambia National Students Union (ZANASU) og de 74 studentene ved Kapasa Makasa University som ble arrestert etter en fredelig demonstrasjon mot nye regler for klassifisering av grader. Arrestasjonene utgjør et alvorlig angrep på studenters rett til å protestere og på akademisk frihet.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon