Hopp til hovedinnhold

SAIH

Nyhet

Mot veiskille for Oljefondet?

Oljefondet, eller Statens Pensjonsfond Utland (SPU), har investert i over 9000 selskaper i hele verden. Fondet har blitt kraftig kritisert av oss og andre, for å investere i selskaper som bryter menneskerettigheter og urfolksrettigheter. Derfor foreslo vi i fjorårets #Wedreambig-kampanje at SPU skulle få på plass en strategi for å motvirke overgrep på menneskerettigheter, inklusive urfolks rettigheter i sine investeringer.

Senere i vår skal neste stortingsmelding om Statens Pensjonsfond Utland behandles i Stortinget, og vi ønsker at Stortinget skal legge konkrete føringer til Norges Bank om en slik strategi. Allerede i desember i fjor gikk flere av de borgerlige ungdomspartiene ut i Klassekampen og støttet SAIHs hovedkrav om en slik strategi.

Les også: Ungdomspartiledere krever urfolksstrategi i Oljefondet

Nå følger partiene på Stortinget etter. Senest forrige uke vedtok landsstyret i KrF at KrF vil ta hensyn til menneskerettigheter i SPUs eierskapsstrategi. Les hele uttalelsen fra KrFs landsstyre her.

SV og Arbeiderpartiet gikk inn for en eierskapsstrategi for menneskerettigheter og urfolksrettigheter allerede i fjor, mens både Venstre og Senterpartiet har gitt signaler om at de er positive til forslaget. Venstres landsmøte vedtok i fjor at «Norge ikke skal tjene penger på virksomhet som krenker menneskerettighetene, […] gjennom SPU».

Høyres Heidi Nordby Lunde sa i Dagsnytt atten i høst at urfolk og deres rettigheter vil være en naturlig del av debatten når Stortingsmeldingen om SPU skal behandles til våren. Dermed kan det ligge an til at SAIHs forslag får flertall i Stortinget.

SAIH vil følge arbeidet i Stortinget med falkøyne de neste ukene, og vi skal gjøre det vi kan for å sikre at SPUs arbeid med menneskerettigheter og urfolksrettigheter styrkes.

Nyheter som engasjerer i kampen for utdanningsrettferdighet

a group of people are holding a rainbow flag in the air .a group of people are holding a rainbow flag in the air .

Nyhet

Amerikanske tilstander 

Juni er her i all sin regnbueprakt, og som forventet krydres alle flater med hele spekteret av hat og støtteerklæringer til Norges skeive befolkning.

Les nyhet
a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .a woman wearing a yellow vest and earrings is smiling for the camera .

Nyhet

Gjennomslag! Kampen fortsetter

Foreløpig gjennomslag i kampen for gratis høyere utdanning i Norge!

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of a flag .a fist is holding a pencil in front of a flag .

Nyhet

Støtt studenter og akademikere i Gaza

Midlene går uavkortet til studenter og akademikere i Gaza, direkte koordinert med representanter for høyere utdanningssektoren i Gaza.

Les nyhet
a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .a sign that says fanfare with a watermelon and maracas on it .

Nyhet

FANFARE – fellesskap mot fascisme!

Velkommen til folkefest og fellesskap mot fascisme - søndag 22. juni i Oslo

Les nyhet
a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .a row of vans are parked in front of a building with graffiti on it .

Nyhet

Gatekunst og frigjøringskamp

Fredag 27. juni inviterer SAIH og Street Art Oslo til avduking av et nytt veggmaleri midt i Oslo sentrum.

Les nyhet
a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.a fist is holding a pencil in front of the palestinian flag.

Nyhet

Norske universiteter med nytt samarbeid for palestinsk høyere utdanning

Tirsdag 27. mai ble et nytt samarbeid mellom en rekke norske høyere utdanningsinstitusjoner etablert. Hovedformålet er å mobilisere og koordinere ressurser som kan bidra til å støtte Palestinsk høyere utdanning. Hele 14 universiteter og høyskoler, blant dem flere av landets største, er involvert i oppstarten.

Les nyhet

Engasjer deg

Oppdag hvordan du kan bidra til SAIHs arbeid.

Hold deg oppdatert – meld deg på nyhetsbrev

En person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjonEn person med munnbind og solbriller. Basert på bakgrunnen skjønner vi at denne personen deltar i en demostrasjon
En person som prater inn i en megafonEn person som prater inn i en megafon